Jen voda dokonale umyje

Rozhovor s odborníkem

Opravdu důkladným způsobem očisty anální oblasti je jen použití vody – o tom je odborník Prof. Dr. med. Alexander Herold přesvědčen. Proč tomu tak je, jaká nebezpečí hrozí při nesprávné očistě a proč utírání papírem momentálně ještě praktikuje většina lidí ve střední Evropě, prozrazuje Prof. Dr. med. Herold v následujícím rozhovoru.

Životopis Prof. Dr. med. Herolda

Prof. Dr. med. Alexander Herold

Prof. Dr. med. Alexander Herold je specialista v oblasti koloproktologie v mezinárodně renomovaném středisku pro tlusté střevo a konečník (Evropské dokumentační středisko) v Mannheimu.

Tento odborník je obhájcem očisty anální oblasti vodou a odrazuje rozhodně od používání upraveného toaletního papíru nebo vlhčených kapesníčků.

„Moje doporučení je stále stejné: Je-li to jakkoli možné, měla by očista probíhat jen vodou.“

Prof. Dr. med. Alexander Herold v rozhovoru

Při všeobecné osobní hygieně je voda naprosto samozřejmá. Proč to není při hygieně anální oblasti také samozřejmé?

Tak jako při osobní hygieně je voda důležitá i při hygieně anální oblasti. Dříve se i při všeobecné osobní hygieně šetřilo vodou. Dnes, kdy se téměř denně sprchujeme, si to již ani nedokážeme představit – hygiena anální oblasti ale pokulhává.

Jaký způsob očisty byste doporučil?

Má odpověď je naprosto jasná: Čistá voda – teplá nebo studená – je vždy nejdůkladnější a nejšetrnější metoda. Bělený, parfemovaný nebo barevný papír by se kvůli nebezpečí vzniku alergie neměl používat. Ani vlhčený toaletní papír bych nedoporučoval. Na konzervační látky, díky kterým je papír trvanlivý, i látky zaručující vlhkost, mohou některé osoby vykazovat alergickou reakci.

Jaká jsou rizika při nesprávné hygieně anální oblasti?

Nesprávná hygiena anální oblasti může způsobit alergie, podráždění kůže i ekzémy s občasným nesnesitelným svěděním. Totéž platí pro nedostatečnou nebo nesprávnou očistu. Především při řídké stolici se nedají její zbytky v záhybech konečníku papírem uspokojivě odstranit. To zvyšuje riziko výskytu uvedených problémů.

Jaké jsou nevýhody očisty prováděné vodou?

Naprosto žádné. Voda očistí Vaši anální oblast dokonale, navíc je očista šetrná. Voda je navíc nejhygieničtějším prostředkem očisty.

Máte nějakou teorii, proč většina lidí ve střední Evropě používá k utírání papír?

Řekl bych, že to souvisí s historickým vývojem toalety. Dříve ještě neměly toalety splachování – tím pádem nebyla na toaletě voda. Proto nemohla probíhat očista anální oblasti vodou. Tak zbyl k utírání jen novinový papír. Tak utírání papírem zdomácnělo a udržuje se dodnes, ačkoli to není ta nejdůkladnější metoda očisty.

Jaké metody očisty anální oblasti byste poradil lidem na cestách?

I na cestách je očista vodou nejlepší metodou. Pokud to není možné, doporučil bych kompromis: K očistě anální oblasti použijte kapesníčky namočené vodou z kohoutku a následně se osušte suchým kapesníkem.

Vyzkoušel jste již někdy sprchovací WC? Co si o něm myslíte?

Již jsem vyzkoušel několik sprchovacích WC a velmi mě přesvědčila – sprchovací WC mohu v každém případě doporučit.

Chtěli byste pocit svěžesti zažít i Vy?

Jenny sedí na sprchovacím WC Geberit AquaClean Mera

Když jedenkrát zažijete pocit svěžesti a čistoty, který Vám poskytne sprchovací WC Geberit AquaClean, určitě se jej již nebudete chtít vzdát.

Chcete to vyzkoušet ještě dnes?

Najděte si nejbližší testovací místo
Stáhněte si brožuru Geberit AquaClean  (12 MB)